Szukaj na tym blogu

środa, 18 listopada 2009

Mochi Plus Tam/ Beret

Kilka dni temu natrafiłam na blogu Monotemy na link do fantastycznego beretu. Zobowiązałam się do przetłumaczenia co niniejszym czynię za zgodą autorki projektu.

Mochi Plus Tam / Beret

http://www.straw.com/cpy/patterns2/accessories/MochiPlus-Tam.html

Materiały:

2 motki po 50 gram Crystal Palace Mochi Plus, 'autumn rainbow'#557
Druty okrągłe – rozmiar 6 mm oraz 4,5 mm

Szydełko 5,00 mm

Marker


Dwa rozmiary: nastolatek/ dorosły


Próbka – 16 oczek – 10cm gładkim prawym


Terminy i skróty:


Provisional Cast On: szydełkiem 5,00mm i nitką w kontrastowym kolorze zrobić 50 oczek łańcuszka (luźno). Nabrać drutami 1 oczko w każdym oczku łańcuszka. (należy opuścić 5 pierwszych i 5 ostatnich oczek łańcuszka).

Rada: wrzucić termin Provisional Cast On w google aby znaleźć różne tutoriale jak to się robi.


WT – rząd skrócony : przerabiać oczka do wyznaczonego, przełożyć następne oczko z lewego drutu na prawy tak jak do zrobienia oczka lewego, przełożyć nitkę z przodu, przełożyć oczko z powrotem na lewy drut i odwrócić i przełożyć nitkę z przodu gotową do robienie oczek lewych.


Wyif: nitka z przodu


Wykonanie:

Używając Provisional Cast On nabrać na druty 6 mm 40 oczek zostawiając po 5 oczek łańcuszka na początku i na końcu.

1 rząd: (lewa strona) Przerobić oczka prawe do ostatnich 3 oczek, założyć marker, przerobić 2 oczka prawe, przełożyć 1 oczko – (Wyif)nitka z przodu robótki

2 rząd: Oczka prawe do 3 ostatnich, następnie przełożyć oczko z lewego drutu na prawy tak jak do przerobienia na lewo, przełożyć nitkę z przodu robótki, przełożyć oczko z powrotem na lewy drut i odwrócić robótkę, przełożyć nitkę z przodu gotową do robienia oczek lewych (WT- rząd skrócony)

3 rząd i wszystkie rzędy nieparzyste: oczka lewe od ostatnich 3, 2 oczka prawe, przełożyć oczko, nitka z przodu robótki

4 rząd: oczka prawe do 3 oczek przed odstępem utworzonym przez poprzedni rząd skrócony, WT

5 rząd: oczka lewe do markera, 2 prawe, przełożyć 1 oczko, nitka z przodu robótki 6-17 (19)

Powtarzać 4 i 5 rząd aż będzie 8 ( 9) grup 2 oczek z przerwami pomiędzy.

Zakończyć rzędem oczek lewych

18(20) rząd rząd oczek prawych, przy przerabianiu oczek okręconych należy nitkę, która okręca oczko nałożyć delikatnie drutem prawym na drut lewy i przerobić powstałe oczko razem z oczkiem okręconym

(warto obejrzeć filmik short row with wrap ze strony

http://www.knittinghelp.com/videos/advanced-techniques )

19 (21) rząd – oczka prawe

20 (22) rząd – oczka prawe

21 (23) rząd - oczka prawe

Powtarzać rzędy od 2 do 21 (23) jeszcze 7 razy z 2 rzędami ściegu francuskiego (tzn. 4 rzędami oczek prawych) oddzielających sekcje, ale w ostatniej części dojść tylko do rzędu 19 (21)

Nie zakańczać oczek.

Wyciągnąć nitkę, która była użyta do utworzenia szydełkowego łańcuszka i przełożyć oczka na druty na żyłce. Złożyć prawe strony razem i użyć sposobu zwanego 3-needle bind off (warto skorzystać z instrukcji ze strony http://www.knittinghelp.com/videos/casting-off

) aby je połączyć.


Następnie drutami 4,5 nabrać i przerobić oczko prawe w każdym oczku przełożonym wzdłuż brzegu 80 (88) oczek. Przerobić 3,5 -4 cm ściągaczem 1x1.

Zakończyć oczka luźno używając grubszego drutu, aby oczka były zakończone luźno.
Jeśli coś jest nie jasne, piszcie, pytajcie. Do niedawna jeszcze omijałam szerokim łukiem opisy wzorów, nie tylko angielskie, polskie też, poza tym dopiero niedawno dowiedziałam się co to jest Provisional cast on i jak robić śliczne rzędy skrócone. A wszystko dzięki stronce KnittingHelp. Wiem, że może przerażać angielski, ale ta stronka ma filmiki (tylko wybierajcie wersję kontynentalną, nie angielską) i nawet nie trzeba słyszeć co mówią, wystarczy patrzeć i próbować na resztkach włóczki.
I jeszcze, jeśli ktoś zastanawiał się jak ma wyglądać ostatnie oczko przełożone na prawy drut bez przerobienia i nitka z przodu robótki to niech zajrzy do Splocika

Sama chętnie bym zrobiła ten beret, ale muszę poszukać włóczki, mam już jedne z Padisah Himalaya, trzeba pomyśleć o innej włóczce.


Serdecznie dziękuję Wam za życzenia, ciepłe słowa, podtrzymywanie mnie na duchu w sprawie Julka. Julek wczoraj miał założoną szynę po raz drugi, jest troszkę lepsza, ale niestety już jest pęknięta. Problem w tym, że Julek bardzo odporny jest na ból, nie jest to jego zaleta, a po prostu jeden z elementów autyzmu. Do tego nie rozumie dlaczego ma cały czas siedzieć lub leżeć, a nie może biegać. Problemem jest też to, że on prawie niczym się nie interesuje, nie bawi się, nie potrafi się zająć, a jak tylko zniknę na chwilkę to od razu wstaje.


Ale za to muszę pochwalić Judytkę, bo dzielnie mi pomaga i jeśli poproszę ją, żeby pilnowała Julka i nie pozwalała mu iść na schody, to potrafi nawet zamknąć drzwi w pokoju i nie dopuszcza go do drzwi nawet. Tyle, że ona też chciałaby mieć chorą nóżkę, bo mama by nosiła ją po schodach i przynosiła jej wszystko.


6 komentarzy:

 1. Jeśli pozwolisz, to może kiedyś skorzystam z twojego tłumaczenia. Beret jest fantastyczny i aż kusi żeby do zrobić.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. jaki śliczny beret; szkoda, że ja "nie drutowa"...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję bardzo, to się nazywa profesjonalizm, czekam niecierpliwie na uruchomienie strony - Tłumaczenia Maknety, bo zamiar,jak już widziałam,
  jest. A na beret może włóczkę Magic Yarn Art?

  OdpowiedzUsuń
 4. 2owieczki, po to jest to tłumaczenie, żeby każdy mógł skorzystać. Będzie mi bardzo miło jeśli ci się przyda.
  Beso, czas nauczyć się drutów ;-)

  Monotema, mam nadzieję, że przystępnie przetłumaczyłam.
  Bloga założyłam, bo myślałam,że będę wrzucać tam pdf tylko, ale niestety na razie nie umiem. Truskaweczka prowadzi bardzo fajny blog z tłumaczeniami i jest profesjonalnym tłumaczem, ja tylko się uczę ;-)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za linki. Niemal codziennie przeglądam blogi, ale gdy coś potrzeba to czasem trudno umiejscowić. Z tłumaczenia bardzo chętnie skorzystam. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję bardzo za tłumaczenie. Chętnie skorzystam.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz!