Szukaj na tym blogu

piątek, 1 maja 2015

Co zrobić, żeby więcej czytać?
Bardzo lubię czytać, a do tego jestem, co tu kryć snobką i uważam, że każda osoba inteligentna powinna czytać książki. Ale jak to zrobić, kiedy czas nie jest z gumy, a zajęć przeróżnych mamy każdego dnia po kokardę? Większość kobiet oprócz pracy zawodowej, zajmują się domem, dziećmi, mężem, starszymi rodzicami, zwierzakami, a także różnymi pasjami - czy to robieniem na drutach, czy układaniem pasjansa. Wszystko to nam wypełnia dni i jest wyczerpujące, tak że nie rzadko nie mamy siły sięgnąć po książkę, albo zasypiamy po przeczytaniu pierwszego zadania.

Jak więc znaleźć czas na czytanie?

1. Najłatwiej ze wszystkich moich pasji przychodzi mi zrezygnować z oglądania telewizji właśnie na rzecz czytania książek.  

Telewizja i tak emituje albo starocie, albo szmiry z wyprzedaży, albo dobijające wiadomości. A mimo to jakoś trudno wyzbyć się przyzwyczajenia włączania odbiornika, gdy tylko przyjdzie się do domu.

Niektórzy wyrzucają telewizor z domu. A inni przestają płacić rachunek za telewizję cyfrową.
Od razu tworzy się  atmosfera przyjazna książkom. Niestety jako że jestem w mniejszości, tylko jeden miesiąc nie mieliśmy sygnału telewizyjnego. Ten jedne miesiąc sprawił, że odzwyczaiłam się od włączania telewizora i od oglądania "ulubionych" seriali na rzecz czytania książek.


2. A może by tak schować smartfona do torebki, a torebkę w drugim pokoju? 

A może po prostu wyłączyć WiFi na jakiś czas w telefonie i w komputerze? Bo oczywiście kolejnym pożeraczem czasu, który można by było przeznaczyć na czytanie książek, są social media, na które wchodzimy co chwila.

3. Dobrym sposobem jest po prostu zaplanowanie sobie czasu na czytanie. 

 Jeśli nasz tryb życia na to pozwala, to czas na czytanie dzielimy na dwie części - pół godziny/godzinę rano i wtedy poświęcamy się lekturze poważniejszej, być może związanej z naszą pracą zawodową lub obszarem, w którym się kształcimy i pół godziny/ godzinę wieczorem (po południu) czytamy dla przyjemności. Jeśli zaś nie czytamy książek branżowych, to i przy śniadaniu można poczytać coś przyjemnego.
Poranne czytanie wychodzi mi oczywiście najlepiej w weekendy. I dzięki temu dzisiaj skończyłam czytać Stowarzyszenie Umarłych Poetów zanim jeszcze wypiłam kawę i odpaliłam komputer.

4. Dobrze jest też mieć jakąś książkę zawsze przy sobie - w torebce, w plecaku 

lub na owym smartfonie, o którym wspominałam wcześniej i czytać po trochu w drodze do pracy, w poczekalni do dentysty, gdy dziecko stawia babki w piaskownicy.
Jako nastolatka chodziłam z książką po ulicach, ale w dzisiejszych czasach nikomu nie polecam - wtedy był dużo mniejszy ruch i trudniej było wpaść pod samochód lub rower.
W domu możemy mieć rozłożone lektury w łazience lub kuchni - mniejsze jest ryzyko, że przypalę obiad, gdy czytam w kuchni książkę podczas mieszania zupy lub smażenia kotletów, niż wtedy, gdy pozostawię obiad w garnku i pójdę do komputera "na chwilę" by sprawdzić pocztę.

5. Jeśli już naprawdę nie możemy wcisnąć czasu na tradycyjne czytanie, to można polubić audiobooki, 

które mogą nam umilić zmywanie garów, mycie podłóg, czy prasowanie, a także dojazdy do pracy, przejażdżki rowerowe i są świetnym uzupełnieniem naszych hobby manualnych. Audiobook to najlepszy przyjaciel kobiety robiącej na drutach, szydełkującej, szyjącej czy zajmującej się dekupażem. Zresztą audiobook to najlepszy przyjaciel każdej kobiety, a jeszcze do tego niezastąpiony pomocnik w nauce języka obcego. Przyznaję się bez bicia, że czytanie po angielsku idzie mi tak sobie, bo leń straszny ze mnie, ale za to słuchanie audiobooków w oryginale to najlepsza rzecz pod słońcem. Można słuchać i ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem, można słuchać i powtarzać po lektorze i ćwiczyć w ten sposób akcent i wymowę. Polecam nawet osobom początkującym, tylko wtedy warto posiłkować się wersją papierową w języku polskim.

A Wy jakie macie sposoby by wygospodarować czas na czytanie? 

PS. Jeśli podobał Ci się ten post, bardzo proszę udostępnij go na facebooku lub w google+ lub twitnij - wystarczy kliknąć w którąś z ikonek poniżej tego wpisu.

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Serdecznie dziękuję za komentarz!